Mimo ciągle powtarzających się apeli przestrzegających przed różnymi metodami oszustów nadal niestety możemy odnotować przypadki osób, które dały się oszukać. Niestety tak stało się w miniony piątek, kiedy 69-letnia mieszkanka powiatu nowodworskiego wręczyła mężczyźnie ponad 73 tysiące złotych. Oszust zadzwonił, podając się za funkcjonariusza policji oraz prokuratora. Poinformował kobietę, że stała się ofiarą oszustów i posiada w domu fałszywe banknoty. Rozmawiał z nią przez telefon tak długo, aż wzbudził w niej zaufanie. Kobieta ostatecznie przekazała mu oszczędności swojego życia.
Metoda „na policjanta" – czyli sytuacje, gdy przestępca dzwoni: podając się za funkcjonariusza prowadzącego śledztwo, prosi o pilną pomoc, najczęściej związaną z przekazaniem określonej kwoty pieniędzy, by udała się prowokacja wymierzona w rzekomego przestępcę. W obu tych przypadkach należy pamiętać, że oszustami mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Bez względu na metodę ofiara – wierząc, że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie lub przy prowadzeniu działań operacyjnych policji – zostaje okradziona.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:
· Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
· Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.
· Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
· Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
· Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych!
Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
KPP Nowy Dwór Gdański
Napisz komentarz
Komentarze