Wrota przeciwsztormowe zostały zaprojektowane przy ujściu rzeki Tugi do Szkarpawy w gminie Stegna, w powiecie nowodworskim. Inwestycja ma za zadanie ochronić miasto Nowy Dwór Gdański oraz tereny położone pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a wrotami przed wodami wezbrania sztormowego napływającymi od strony Bałtyku poprzez Zalew Wiślany do rzek żuławskich, m.in. do rzeki Tuga.
Co zostanie wykonane?
Przede wszystkim wrota przeciwsztormowe. Jak wyjaśniają Wody Polskie, „konstrukcja wrót została zaprojektowana jako monolityczna konstrukcja żelbetowa z dwoma światłami w formie stalowych wrót pracujących w płaszczyźnie poziomej stopni o szerokości 6,5 m w świetle każde oraz z jednym zamknięciem w postaci zasuwy stalowej płaskiej o świetle 3,0 m. W związku z budową geologiczną podłoża budowla została zaprojektowana w otoczeniu ścianek szczelnych stalowych w układzie komorowym. Dodatkowo zaprojektowano fundamentowanie obiektu na palach żelbetowych.
Wrota będą zamykane automatycznie po osiągnięciu poziomu wody w Szkarpawie wynoszącego 0,6m n.p.m. Całkowity czas automatycznego zamykania obu skrzydeł wrót wynosi ok. 24 minuty, czas zamykania wrót przy pracy ręcznej szacowany jest na ok. 32 minuty.
Bezpośrednio przy lewym skrzydle wrót zostało zaprojektowane światło boczne o szerokości 3m umożliwiające wyrównywanie poziomu wód przed i za wrotami.
Wykonana zostanie również budowla przerzutowa, która ma za zadanie odprowadzenie (w okresach zamknięcia wrót sztormowych) nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi poprzez kanał Pryżnik i koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. Budowla przerzutowa została zaprojektowana jako żelbetowa wieża przelewowa z 5 światłami o szerokości 1m każde, z zamknięciami ruchomymi i posadowiona na palach żelbetowych. Wody wpadające przez przelewy będą przeprowadzane pod korpusem wału i drogą przywałową do kanału Pryżnik przewodem w postaci przepustu ramowego 2m x 2m.
Sterowanie otwieraniem kolejnych świateł przelewu będzie automatyczne; pierwsze światło otworzy się przy osiągnięciu poziomu wody w rzece Tudze wynoszącym 0,65m. Przy dalszym wzroście poziomu wody w rzece automatycznie będą otwierane kolejne światła, aż do osiągnięcia całkowitego przepływu wody do kanału Pryżnik na poziomie 3,5 m3/s.
Inne roboty przewidziane w tym zadaniu to:
- wykonanie budynku sterowni wraz z instalacjami,
- rozbiórka i wykonanie trzech nowych przepustów na kanale Pryżnik wraz z odbudową toru kolei wąskotorowej nad jednym z przepustów,
- wykonanie nowego odcinka kanału o długości ok. 100 m łączącego budowlę przelewową z istniejącym kanałem Pryżnik,
- odcinkowe umocnienie koryta kanału Pryżnik,
- rozbiórka i wykonanie 9 nowych przepustów na ujściowych odcinkach rowów do kanału Pryżnik,
- przebudowa wodociągów pod kanałem Pryżnik,
- wykonanie układu komunikacyjnego na obiekcie; drogi dojazdowej, zjazdów i wjazdów wałowych, placu manewrowego, drogi przywałowej.”
Sterowanie pracą wrót, światła bocznego i przelewu bocznego będzie możliwe w 3 trybach: zdalnym ręcznym, lokalnym ręcznym oraz automatycznym.
Jak dodają Wody Polskie, obiekt będzie posiadał rezerwowe zasilanie energetyczne w postaci mobilnego agregatu prądotwórczego o mocy 25 kVA uruchamianego automatycznie przez system sterowania w ciągu 2 minut w przypadku wykrycia nieprawidłowości w sieci energetycznej.
Zadanie realizowane jest w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” ( 85% UE, 15% Budżet Państwa). Wynagrodzenie Wykonawcy z tytułu zawartej umowy wynosi 32 949 938,14 zł.
Napisz komentarz
Komentarze