Jak wybrać ortodontę?
Z oczywistych względów pacjenci nie mający wiedzy na temat medycyny nie będą w stanie rzetelnie ocenić fachowości lekarza. W związku z tym podczas wyboru ortodonty najlepiej jest kierować się rekomendacjami rodziny czy znajomych albo opiniami znajdującymi się w internetowych, branżowych portalach.
Oprócz tego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób, w jaki ortodonta przeprowadza wywiad. Rzecz jasna, im wywiad jest bardziej szczegółowy, tym lepiej to świadczy o lekarzu. Podpowiedzią będą także jego odpowiedzi na Twoje pytania – powinny być w pełni satysfakcjonujące.
Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że pierwsza wizyta u ortodonty wywołuje spore emocje. Warto wziąć pod uwagę odległość gabinetu ortodontycznego od Twojego domu. Leczenie ortodontyczne minimum 2 lata, podczas których niezbędne są regularne wizyty kontrolne. Do tego należy pamiętać, że aparat ortodontyczny może czasem ulec awarii, więc bliskość gabinetu będzie dużą zaletą.
Pierwsza wizyta u ortodonty
Pierwsza wizyta polega przede wszystkim na ustaleniu planu leczenia. W jej trakcie ortodonta przeprowadza wywiad, bada jamę ustną, zęby i stawy skroniowo-żuchwowe. Oprócz tego analizuje też zdjęcie pantomograficzne. Ważną częścią wywiadu jest zidentyfikowanie przyczyny wad zgryzu, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów. Ortodonta przykłada dużą uwagę na to, w jaki sposób pacjent mówi oraz jakie są jego nawyki. Krótko mówiąc, każdy pacjent jest inny, więc plan leczenia trzeba dobrać indywidualnie.
Czy potrzebujesz skierowania, aby pójść na wizytę do ortodonty?
Większość pacjentów bardzo często zastanawia się, czy do ortodonty potrzebują skierowania. Można na to pytanie odpowiedzieć krótko: nie potrzeba skierowania. Leczenie ortodontyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bardzo ograniczone. Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia, z leczenia ortodontycznego mogą korzystać tylko dzieci do dwunastego roku życia.
Z oczywistych powodów skierowanie do ortodonty nie jest także potrzebne w przypadku osób chcących leczyć wady zgryzu w prywatnym gabinecie. Ponadto warto podkreślić, że dla dorosłych pacjentów to jedyne dostępne rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli bardzo chcą, nie mają możliwości leczyć się u ortodontów współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podsumowanie
Dowiedziałeś się, na czym polega leczenie ortodontyczne, jak wybrać dobrego lekarza i dlaczego warto zdecydować się na leczenie. Zdrowie zębów jest bardzo ważne, więc nie zwlekaj z wizytą kontrolną u ortodonty - będziesz cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem i większą pewnością siebie.